<< Phlebia radiata, temnooranžna žilnica | Gobe | Phlebia tremellosa, drhtava žilnica >>

Phlebia rufa, zvegana žilnica

Phlébia rúfa (Pers.) M.P. Christ. (1960)
Rod: Phlebia - žilnice

Phlébia rúfa, zvegana žilnica
Phlébia rúfa - neužitna zvegana zilnica

ZNAČILNOST: kot plast tanek trosnjak se skupinsko in žarkasto od sredine navzven razraste na odmrlih drevesih, ima zvegano površino oz. neravno in skoraj nepravilno površino ali obliko, žilasto in želatinasto strukturo mesa, povzroča pa belo trohnobolesa.

KLOBUK: 3 do 20 cm v premeru in od 1 do 8 mm debel ploščati trosnjak tvori sprva skoraj okroglo ali ovalno obliko obliža in kasneje pogosto nepravilno obliko, žarkasto se razraste po večji površini lubja, površina je zvegana oz. zelo nagubana in hrapava, grčasta in žilnata, včasih se oblikujejo majhnim kroglicam in zobom podobne strukture - visoke do 3 mm, gube so belkaste ali kremaste, bledo rumene do bledo okraste barve, v suhem stanju temnejše, robovi so gladki in so belkasti, meso je voskasto in želatinasto ter mesnato, je tesno pritrjen na podlago.

TROSOVNICA: je na zunanji zvegani in razbrazdani površini trosnjaka, ponekod so po površini majhne kroglice ali bradavice.

BET: ga nima, trosnjak je tesno priraščen na osnovo.

MESO: belkasto, mesnato, želatinasto, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 4.5-6.5 x 2-2.5 µm, valjaste oblike, gladki, s tankimi stenami, z 1 ali 2 oljnima kapljicama, hialini, subalantoidni, neamiloidni, trosni prah je belkast ali kremaste barve.

RASTIŠČE: raste v listnatih gozdovih na odpadnem lubju in skorji dreves ter na štorih, predvsem na hrastih in topolih ter murvah, skupinsko oz. po več zaraščenih skupaj, uspeva vse leto, predvsem pa v rastni dobi jeseni.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE:
Foto: Rasta Vrečko.

SINONIMI: Merulius corium var. pallens (Kuntze) Lloyd (1918), Merulius isoporus (Pers.) Duby (1830), Merulius lividus Bourdot & Galzin (1923), Merulius pallens Berk. (1840), Merulius pallens Schwein. (1832), Merulius pruni Peck (1906), Merulius rufus Pers. (1801), Merulius rufus f. isoporus (Pers.) Bourdot & Galzin (1923), Merulius rufus var. pinicola (P. Karst.) P. Karst. (1899), Phlebia butyracea Rick (1960), Phlebia erecta Rea (1916), Serpula rufa (Pers.) P. Karst. (1896), Serpula rufa var. pinicola P. Karst. (1896), Sesia pallens Kuntze (1891), Sesia rufa (Pers.) Kuntze (1891), Xylomyzon isoporum Pers. (1825), Xylomyzon rufum (Pers.) Pers. (1825)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:336335




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2074

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:07
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.157 sekundah.